Këshilla mjekësore për sëmundjet e mëlçisë, pankreasit, diabetit, etj.

Publikuar më: 06/09/2012 11:10

ANEMIA

Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

18-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.

19-Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.

20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.

21-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.

22-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.

23-Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke.

24-Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja.

25-Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.

REUMATIZMA

Si ta kurojmë reumatizmën

26-Bëni dy herë në javë ushtime gjimnastikore të lehta.

27-Merrni here pas herë (një herë në dy ose tre muaj) tableta multivitaminë.

28-Jetoni në ambiente që nuk janë të ftohta.

29-Bëni plazh çdo vit dhe e rëndësishme është që të shtriheni në rërën e mëngjesit dhe pasdites.

30-Pini sa më shumë çarja me bimë jeshile.

31-Përdorni ujë mineral.

32-Hani sa më shumë fruta me vitaminë C dhe A.

33-Sa herë që ndjeheni të lodhur përdorni paracetamol ose medikamente të tjera me përmbajtje paracetamoli.

SPONDILIATROZA

Si të evitojmë dhimbjet

34-Çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës.

35-Duhet të bëni në darkë dush me temperaturë mesatare.

36-Duhet të evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.

37-Pirja e çajrave të ndryshëm, veçanërisht me mente, bën mirë për sëmundjen.

38- Ecja, shëtitjet pasditeve ndihmojnë për një gjumë më të mirë.

39-Zgjedhja e dyshekut, e jastëkut duhet të jetë e kujdesshme, në mënyrë që ato të përshtaten me masën e qafës.

40-Kurimi i sëmundjes ka për bazë kortizonin.

41-Për të hequr dhimbjen nuk duhet të pini asnjëherë paracetamol dhe aspirina.

SINOZITI

Këshilla për sëmundjen

42-Evitoni diellin në pikun e vapës.

43-Mbani gjithmonë syze edhe në dimër, edhe në verë

44-Përdorni sa më shumë ushqime me fibra.

45-Në rast se ju fillojnë dhimbje është mirë që të konsumoni menjëherë kafe.

46-Evitoni zhurmat e larta, të magnetofonit, televizorit.

47-Për t’u qetësuar, qëndroni në qetësi të plotë dhe në një ambient të mbyllur, dhe në errësirë për të paktën 30 minuta.

MIGRENA

Këshilla për të evituar dhimbjen:

48-Kontrolloni tensionin çdo ditë, pasi luhatjet e tij janë shkak për shfaqjen e krizave të migrenës.

49-Kuroni dhimbjet e dhëmbëve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimin e hundëve, pasi ato bëhen shkak për migrenë kronike edhe pas këtyre sëmundjeve.

50-Evitoni zemërimin, emocionet e forta, shokimet, çlironi tensionet, çlirohuni nga streset.

51-Evitoni mbilodhjen, ndryshimin e rutinës, çrregullimet e gjumit, çrregullimet seksuale.

52-Mos qëndroni në vende me zhurmë të lartë, në ambiente me drita të zbehta si dhe ambiente me lagështirë.

DIABETI

Ushqimet që duhet të konsumojnë pacientët:

53-Pacientët me diabet duhet të kontrollojnë peshën.

54- Duhet të kufizojnë sheqernat e rafinuara.

55- Duhet të rrisin sasinë e fibrës në dietë.

56- Yndyrat duhet të jenë vajra me një lidhje dyfishe.

57- Duhet t’i shtojnë dietës së tyre arra.

58- Efikase edhe bajamet.

PANKREASI

Këshilla për të mos u dëmtuar pankreasi:

59-Mospërdorimi i alkoolit është këshilla numër një e specialistëve të shëndetësisë për të evituar pankreasin.

60-Femrat dëmtohen më shpesh sesa meshkujt nga sëmundja, pasi stomaku i tyre e ka më të vështirë tretjen e ushqimeve, për këtë arsye atyre u këshillohet të përdorin sa më pak kripë, yndyrna.

61-Për të luftuar sëmundjen e pankreasit këshillohet një jetë sa më e qetë, pa strese dhe çrregullime nervore.

GURËT NË TËMTH

Si të luftoni shfaqjen e gurëve në tëmth:

74- Duhet të konsumoni çaj rigoni.

75- Për kurimin e sëmundjes, përveç bimës shërbejnë edhe gjethet e thara në hije.

76- Përdoreni erëza në ushqime. Përveç shijes së mirë, parandalojnë sëmundjet.

77- Përdorni sa më pak ushqime të skuqura dhe kripë.

78- Pini sa më shumë lëngje dhe ujë natyral.

KRIZAT E BARKUT

Evitoni dhimbjet e barkut me:

79-Përdorni ushqime të pasura me hekur.

80-Mish, peshk, shpretkë.

81-Vezë, perime, fruta.

82-Fruta që përmbajnë vitaminë C etj.

83-Kafe, çaj, kakao apo edhe lëngje të tjera, që përmbajnë kafeinë, duhet t’i marrin dy orë para ose pas ushqimit.

84-Hurmat janë tepër efikase për të trajtuar dhimbjet e barkut.

MËLÇIA

Ushqimet që kurojnë dhe dëmtojnë mëlçinë:

85-Përdorimi i 20-40 gramëve alkool në ditë dëmton mëlçinë.

86-Mosha është një ndër faktorët kryesorë të dëmtimit të mëlçisë, pasi sa më e vogël që të jetë mosha e konsumatorëve të alkoolit aq më të rënda janë dëmtimet.

87-Predispozicioni gjenetik është një ndër faktorët kryesorë të shfaqjes së sëmundjes.

88-Këshillohet konsumimi i produkteve të mishit.

89-Këshillohet përdorimi i rrepave të kuq, lakrës së kuqe dhe broklës.

90-Këshillohet të mos pihen shumë kafe gjatë ditës, të mos konsumohet birra dhe lëngjet me gaz.

 

 

Komentet janë të mbyllura

Foto Lajme

Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së këtij portali © 2013 Gazeta Republika | Designed by Keminet | Log in
Close
Ndiqni Gazeta Republika në Facebook
Informohuni mbi ngjarjet kryesore të ditës duke na ndjekur në Facebook.