Sipas kalendarit, vjeshta e “artë’ nis sot

Publikuar më: 21/09/2013 17:59

veshjaaStina e artë e vitit zyrtarisht me kalendarit nis sot. Stina e tretë e vitit, vjeshta, në hemisferën veriore të Tokës fillon sot në orën 16:49. Në këtë kohë, në hemisferën jugore fillon pranvera. Vjeshta zgjat deri më 21 dhjetor në orën 12:12, kur fillon dimri. Dhe në fakt në vendin tonë, Vjeshta ka nisur të ndihet lehtë dhe kjo nga temperaturat që kanë rënë me rreth 15 gradë, krahasuar më stinën e verës, ku maksimalja kaloi 40 gradë Celsius.

 

Komentet janë të mbyllura

Foto Lajme

Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së këtij portali © 2013 Gazeta Republika | Designed by Keminet | Log in
Close
Ndiqni Gazeta Republika në Facebook
Informohuni mbi ngjarjet kryesore të ditës duke na ndjekur në Facebook.