Ushqimet që përmbajnë elementë që luftojnë kancerin

ushqime

Deri në 2035 parashikohet që 24 milion persona të vuajnë nga kjo sëmundje. Gjysma e këtyre rasteve janë të parandalueshme. Fondi Botëror i Kërkimeve kundër Kancerit konstaton se shkaqet kryesore të përhapjes në mënyrë alarmante të kësaj sëmundjeje, kanë të bëjnë kryesisht me mënyrën moderne të jetesës. Sipas ekspertëve OBSH, lufta për parandalimin e kancerit [...]

Banania, ushqimi qe përmban gjithëçka.

banane

Banania përmban tre lloje sheqernash natyrale, sukrozë, fruktozë dhe glukozë, të gjitha të kombinuara edhe me fibrat. Banania është në gjendje të prodhoje shumë shpejt energji për organizmin dhe përllogaritet se dy banane do të mjaftonin për të kryer 90 minuta stërvitje të forta. Banania bën pjesë në të gjitha recepturat ushqimore për atletet profesionistë. [...]

Teknikat e relaksimit lehtësojnë dhimbjet e shpinës

meditim

Kërkimet tregojnë se praktika të tilla si frymëmarrje, meditim të thellë, tai chi dhe joga, të cilat ndihmojnë të vënë mendjen në pushim, mund të bëjnë mrekulli për shpinën. “Nëse ju mund të arini të relaksoheni, ajo do të ndihmojë në uljen e nivelit të perceptimit të dhimbjes”, thotë Moroz. Rreth 80% e njerëzve do [...]

Rrudha poshtë syve? Zgjidhja tek bustinat e çajit që bëjnë “mrekullinë”

syte

Jeni të shqetësuar nga rrudhat poshtë syve? Nuk dini çfarë të bëni për t’i zhdukur ato? Provoni bustinat e çajit, kryesisht ato të kamomilit. Fillimisht duhet t’i ngrohni bustinat dhe t’i mbani ato mbi sy për rreth 15 minuta. Brenda 7 ditëve do të shikoni një ndryshim rrenjësor.

Ja cila është pija që duhet të konsumoni në mëngjes

leng limoni

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm për të nisur ditën me energji. Sipas filozofisë Ajuverdike, zgjedhjet që bëni rreth rutinës tuaj ditore ose ndërtojnë rezistencën ndaj sëmundjeve ose e shkatërrojnë atë. Fillo ditën me një gotë me ujë të ngrohtë dhe lëng nga një kokërr limoni. Është aq e thjeshtë saqë dobitë janë shumë të [...]

Pese ushqimet qe pastrojne organizmin dhe toksinat ne pranvere

ananas

Tavolina e shendetshme, ushqime depurative dhe disintoksikuese dhe trupi yne ndjen menjehere ndryshimin. Ja cilat jane ushqimet te cilat mbajne kampion per efektet pastruese ne organizem: Agrumet dhe kivi- jane nje furnizim i plote me vitamine C qe favorizon tretjen, mbron nga semundjet e periudhes sic jane ne mase ftohjet dhe luftojne radikalet e lira. [...]

Produktet OMGJ. Perimet shqiptare nuk janë me hormone

perime

Ministria e Bujqësisë dhe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit kanë hedhur poshtë lajmet për prani të nivelit të lartë të hormoneve dhe stimuluesve në produktet bujqësore shqiptare. Në një reagim të Ministrisë së Bujqësisë thuhet se perimet e freskëta shqiptare nuk kanë asnjë gjurmë të hormoneve, stimuluesve të rritjes. “Ato nuk paraqesin asnjë rrezik për konsumatorin. [...]

Disa mënyra të thjeshta për të shmangur urinë

i uritur

Një ndër gjërat kryesore për të cilat preokupohen njerëzit është ushqimi.Shpeshherë problemi kryesor lidhur me ushqimin është uria. Trupi i njeriut ka nevojë vazhdimisht për t’u ushqyer. Ne po ua paraqesim 5 mënyra që ju ndihmojnë që të qëndroni të ngopur. 1.Hani shpesh 2.Konsumoni fibra 3.Hani ushqim me proteina dhe yndyrë të shëndetshme 4.Përtypuni ngadalë [...]

Mbërrin dhe ne Shqiperi ozono-terapia

ozon

  Intervistë me Dr. Ilir Agastra    Cfarë është ozoni? Ozoni është një molekulë me tre atome Oksigjeni. Emri i tij vjen nga Greqishtja ku fjala “ozein” do të thotë “bie erë, ka aromë”. Ozoni është zbuluar nga një kimist Gjerman (Ch.F. Schonbein) në vitin 1848. Në temperaturë dhome, ai është një gaz   pa ngjyrë [...]

Si të lëmë duhanin, pa shtuar në peshë

ndal duhanin

Ju mund të jeni të shqetësuar se do të shtoni në peshë kur të ndaloni së piri duhan? Ka disa hapa të cilat mund t’ju ndihmojnë për ta penguar këtë. Pse shtohet në peshë kur lihet duhani? E para që duhet të bëni është të mos lejoni që fakti se mund të shtoni në peshë [...]

Foto Lajme

Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së këtij portali © 2013 Gazeta Republika | Designed by Keminet | Log in
Close
Ndiqni Gazeta Republika në Facebook
Informohuni mbi ngjarjet kryesore të ditës duke na ndjekur në Facebook.