Dieta me qumesht, humbni 2 kg ne 3 dite

dieta me qumesht

Nëse dëshironi që me shpejtësi të humbni në peshë, mund të aplikoni dietën me qumësht. Efekti i kësaj diete është humbja e dy kilogramëve për tre ditë. Dieta me qumësht ul nivelin e kolesterolit në gjak, forcon eshtrat, sistemin nervor, normalizon funksionimin zorrëve dhe përmirëson mikro-florën. Gjithashtu, kjo dietë përmirëson gjendjen e lëkurës, e madje [...]

Hernia diskale, si ta kurojmë pa operacion

hernia

Dhimbja e mesit ёshtё njё nga ankesat mё tё zakonshme tё njeriut. Ёshtё vlerёsuar se rreth 80% e Amerikanёve kanё probleme tё shpinёs tё pёktёn njё herё nё jetё. Nё SHBA kostoja vjetore e dhimbjes sё mesit ёshtё 20­­-100 billion dollarё. Kjo kosto ёshtё 2-3 herё mё e madhe se ajo e kujdesit pёr sёmundjet [...]

“Pastrimi pranveror” i lëkurës, 7 këshilla të rëndësishme.

lekura

Lamtumirë  dimër i  gjatë, ne me padurim mirëpresim pranverën dhe rilindjen që frymëzon. Do ti zbulojmë bërrylat, supet dhe këmbët që kanë qenë të mbuluara për disa muaj. Nga pikëpamja shëndetësore, lëkura është organi më i madh në trupin tonë – si pjesë funksionale e sistemit tonë të imunitetit – dhe është e domosdoshme që [...]

Arsyet pse muzika ndikon për mirë gjatë ushtrimeve fizike

muzika dhe ushtrimet

Qoftë nëse jeni duke shkuar në një festival muzikor apo jeni në pritje të një albumi të ri të këngëtarit tuaj të preferuar, ju mund të befasoheni kur të mësoni se dashuria juaj për muzikën mund të përmirësojë punën tuaj në palestër. Këtu janë gjashtë arsye që tregojnë pse muzika mund të ju ndihmojë të [...]

Ushqimet që përmbajnë elementë që luftojnë kancerin

ushqime

Deri në 2035 parashikohet që 24 milion persona të vuajnë nga kjo sëmundje. Gjysma e këtyre rasteve janë të parandalueshme. Fondi Botëror i Kërkimeve kundër Kancerit konstaton se shkaqet kryesore të përhapjes në mënyrë alarmante të kësaj sëmundjeje, kanë të bëjnë kryesisht me mënyrën moderne të jetesës. Sipas ekspertëve OBSH, lufta për parandalimin e kancerit [...]

Banania, ushqimi qe përmban gjithëçka.

banane

Banania përmban tre lloje sheqernash natyrale, sukrozë, fruktozë dhe glukozë, të gjitha të kombinuara edhe me fibrat. Banania është në gjendje të prodhoje shumë shpejt energji për organizmin dhe përllogaritet se dy banane do të mjaftonin për të kryer 90 minuta stërvitje të forta. Banania bën pjesë në të gjitha recepturat ushqimore për atletet profesionistë. [...]

Teknikat e relaksimit lehtësojnë dhimbjet e shpinës

meditim

Kërkimet tregojnë se praktika të tilla si frymëmarrje, meditim të thellë, tai chi dhe joga, të cilat ndihmojnë të vënë mendjen në pushim, mund të bëjnë mrekulli për shpinën. “Nëse ju mund të arini të relaksoheni, ajo do të ndihmojë në uljen e nivelit të perceptimit të dhimbjes”, thotë Moroz. Rreth 80% e njerëzve do [...]

Rrudha poshtë syve? Zgjidhja tek bustinat e çajit që bëjnë “mrekullinë”

syte

Jeni të shqetësuar nga rrudhat poshtë syve? Nuk dini çfarë të bëni për t’i zhdukur ato? Provoni bustinat e çajit, kryesisht ato të kamomilit. Fillimisht duhet t’i ngrohni bustinat dhe t’i mbani ato mbi sy për rreth 15 minuta. Brenda 7 ditëve do të shikoni një ndryshim rrenjësor.

Ja cila është pija që duhet të konsumoni në mëngjes

leng limoni

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm për të nisur ditën me energji. Sipas filozofisë Ajuverdike, zgjedhjet që bëni rreth rutinës tuaj ditore ose ndërtojnë rezistencën ndaj sëmundjeve ose e shkatërrojnë atë. Fillo ditën me një gotë me ujë të ngrohtë dhe lëng nga një kokërr limoni. Është aq e thjeshtë saqë dobitë janë shumë të [...]

Pese ushqimet qe pastrojne organizmin dhe toksinat ne pranvere

ananas

Tavolina e shendetshme, ushqime depurative dhe disintoksikuese dhe trupi yne ndjen menjehere ndryshimin. Ja cilat jane ushqimet te cilat mbajne kampion per efektet pastruese ne organizem: Agrumet dhe kivi- jane nje furnizim i plote me vitamine C qe favorizon tretjen, mbron nga semundjet e periudhes sic jane ne mase ftohjet dhe luftojne radikalet e lira. [...]

Foto Lajme

Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së këtij portali © 2013 Gazeta Republika | Designed by Keminet | Log in
Close
Ndiqni Gazeta Republika në Facebook
Informohuni mbi ngjarjet kryesore të ditës duke na ndjekur në Facebook.