Molla dhe mjalti ja ç’mund të bëjnë këto dy produkte ne organizëm

molle e mjalte

Çdo dietolg  e njeh për veprimin dhe efikasitetin e mjaltit në rastet e shumë sëmundjeve të zemrës, veshkave, stomakut dhe zorrëve, ndërsa mollët që nga kohët e lashta janë shumë të vlerësuara si mjet i shkëlqyeshëm shërues. Pasi që përmbajnë sasi të bollshme të materieve shëruese, mollët dhe mjalti kanë veprim pozitiv për gjumë dhe [...]

Lëkura e portokallit, ja sa e vleftëshme është ajo

portokall

Sigurisht që e keni kuptuar se ne na pëlqen t’ju zbulojmë disa mënyra me të cilat mund t’i përdorim ushqimet që ndoshta do të duhej të përfundonin në koshin e mbeturinave. Do t’ju tregojme per  lëkuren e portokallit. Në fillim duhet t’ju paralajmërojmë që të blini fruta, lëkura e të cilave nuk është spërkatur me [...]

Pse nuk mund të zvogëloni barkun tuaj edhe pas nje diate te forte. Ja arsyet

stomak

Edhe pas dietës që e keni mbajtur për disa javë, ende nuk mund të vishni një palë xhinse? Pse nuk mundeni assesi që të “humbni” stomakun tuaj? Keni mungesë magnezi Trupi ynë kërkon magnez për më shumë se 300 reaksione kimike, duke përfshirë ritmin e qëndrueshëm të rrahjeve të zemrës dhe rregullimin e nivelit të [...]

Transplanti i veshkave dhe dializa do te financohen nga qeveria

myftari

Fondi i Sigurimeve Shëndetësore, në bashkëpunim me mjekët elitë të shërbimeve në QSUT, prezantuan sot paketat e para të shërbimeve shëndetësore të hartuara nga Fondi – dializën dhe transplantin e veshkave. Në konferencë merrte pjesë dhe ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj. Sipas kreut të Shëndetësisë këto paketa të shërbimeve shëndetësore ofrojnë më tepër siguri, dhe [...]

Gripi i derrit, simptomat e tij. Ne Kosove tre te vdekur

gripi 2

Tre persona kanë humbur jetën në Kosovë nga pasojat e infektimit me virusin H1N1 i njohur si gripi i derrit. Në mbrëmjen e së enjtes në spitalin e Prishtinës, ka ndërruar jetë një grua e cila ishte shtruar më një sëmundje në mushkëri dhe ishte prekur nga gripi. Mjekët thanë se ajo ishte shtatzënë. Që [...]

Ushqimet që zbardhin dhe mbajnë dhëmbët të shëndetshëm

dhembe

Më poshtë ju kemi listuar 11 ushqime që me konsumimin e tyre dhëmbët tuaj mund të bëhen më të pastër. Selinoja Selino mbron dhëmbët tuaj në dy mënyra, thotë Lana Rozenberg, një dentiste. Përtypja e saj prodhon shumë pështymë, i cili neutralizon bakteret të cilat shkaktojnë kariesin e dhëmbëve. Provoni këtë: konsumoni një selino ose [...]

Në 1 prill do të hiqet TVSH e barnave

Farmaci

Prej datës 1 Prill nuk do të ketë më tvsh për barnat. Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj u shpreh sot në një konferencë shtypi se TVSH-ja për çmimin e barnave do të hiqet më datë 1 prill. Gjatë fjalës së tij, kreu i Shëndetësisë po ashtu u shpreh në lidhje me vendimin që qeveria miratoi [...]

Si te kujdesemi dhe eleminojme erën e keqe të gojës

era

Çdo njeri gjatë jetës së tij të paktën një herë ka vuajtur nga një problem i tillë pra nga era e keqe e gojës që në mjekësi njihet si HALITOZIS. Kjo për arsye të ndryshme. Mendohet se rreth %50 e popullsisë vuan nga një problem i tillë. Në Amerikë gati 50% e meshkujve dhe rreth [...]

Specat djegse, ja përse duhet ti shtoni ne dieten tuaj

spec

Speci djegës përdoret në mjekësinë moderne, në rend të parë, për zbutjen e dhembjeve të pacientëve që vuajnë nga artriti dhe diabeti. Speci djegës përdoret në mjekësinë moderne, në rend të parë, për zbutjen e dhembjeve të pacientëve që vuajnë nga artriti dhe diabeti. Mirëpo, speci djegës nuk është e vetmja mëlmesë e cila ndikon [...]

Amerikanët shërojnë një foshnje me HIV?

mol

Mjekët amerikanë besojnë se kanë shëruar një fëmijë tek i cili është zbuluar virusi HIV, që shkakton AIDS-in, raporton BBC. Mjekët në Kaliforni i dhanë bebes ilaçe antiretrovirale, katër orë pas lindjes, ndërsa sot, nëntë muaj më vonë, fëmija është HIV negativ. “Ky rast është një thirrje për veprim dhe një mundësi për mësim. Në [...]

Foto Lajme

Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së këtij portali © 2013 Gazeta Republika | Designed by Keminet | Log in
Close
Ndiqni Gazeta Republika në Facebook
Informohuni mbi ngjarjet kryesore të ditës duke na ndjekur në Facebook.